Wypryski, czyli powszechniej nazywane egzemą, często dotyczą dzieci, lecz zmagają się z nią także wielu dorosłych ludzi. Jest wiele przyczyn powstawania egzemy, i jest również wiele leków, które pomagają złagodzić objawy, tylko co wybrać, aby egzema zniknęła na dobre?
Czym jest egzema?
Jeśli egzema ma podłoże genetyczne, i występuje także u osobach z bliskiej rodziny, to mamy do czynienia z zaburzeniem funkcjonowania układu odpornościowego, co będzie, natychmiastową dopowiedział układu immunologicznego, co spowoduję na powstawanie zmiana skórnych.
AZS, czyli atopowe zapalenie skóry, może mieć także podłoże alergiczne. Pyłki, roztocza, lub pokarm, który spożywamy, może pogorszyć zmiany skórne.
Niekiedy wystarczy krótki kontakt, z substancją alergiczną, aby powstały zmiany skórne, a niekiedy mogą pojawiać się one po jakimś czasie.
Egzema jest chorobą, która może się pogorszyć, lub wyciszyć samodzielnie. Jest także chorobą, która może zaatakować tylko niektóre miejsca na ciele, lub całą skórę na ciele. Niestety wraz ze zmianami skórnymi, wiąże się problem nieprzyjemnego swędzenia, wysuszenia skóry, podrażnienia i zaczerwienienie.
Pojawiania się AZS można podzielić na trzy fazy
– faza ostra– jest to faza związana z alergenami, po kontakcie z alergenem skóra się robi czerwona i mogą pojawić się ropiejące pęcherzyki
– faza podostra– na rumieńcu pojawia się złuszczona skóra, oraz małe strupki
– faza przewlekła– pojawia się w wyniku długotrwałego zapalenia skóry, co może pogorszyć atopowe zapalenie skóry.
Jak leczyć egzemę?
Na początku leczenie ważne jest, aby określić, z jakim rodzajem egzemy skóra się zmaga, czy jest spowodowana alergenami, lub innymi czynnikami. Następnie trzeba dostosować lek do rodzaju egzemy, który występuje na skórze. Trzeba brać pod uwagę stan zapalny, nasilenie AZS, i jej formę.
W zależności od rodzaju egzemy, dermatolog może zalecić odpowiednie leczenie maściami, kremami lub aerozolami, są to preparaty na bazie kortykosteroidów, i zazwyczaj się je stosuje, aby leczyć miejscowe zmiany skórne. Pomagają one wyleczyć świąd i suchość. Świąd można wyleczyć również lekami przeciwhistaminowymi.
Jeśli egzema ma podłoże bakteryjne, lub grzybicze, lekarz może przepisać specjalny lek na tego typu zmiany skórne.
Pielęgnacja egzemy
Przyjmowanie leków, lub nakładanie grubych maści, to nie wszystko. Równie ważne jest stosowanie odpowiednich kosmetyków pielęgnacyjnych na dzień, które nie tylko ukoją naszą skórę, ale także głęboką ją nawilżą. W aptekach i drogeriach można znaleźć szereg kremów i balsamów specjalnie dedykowanym skórą z ASZ, które posiadają odpowiedni skład, właśnie na tego typu zmiany skórne.
Warto też pamiętać o kilku radach, które wpływają na leczenie egzemy:
- nie warto brać długich i gorących kąpieli, ponieważ wysuszają one skórę, a po umyciu warto użyć bawełnianego ręcznika, i lekko osuszyć skórę koniecznie stosować kremy z SPF, ponieważ słońce w negatywny wpływ na skórę i dodatkowo ją wysusza, dodatkowo kremy z filtrami zapobiegają powstawaniu przebarwień.
- należy zadbać o skórę na ciele od środka, i jeść dużo nasion, ryb i zielone warzywa.
- picie wody jest obowiązkowe dla każdego, dlatego warto pamiętać, aby pić przynajmniej dwa litry wody dziennie.